I Stock _000005578178XSmall

כתבות בנושא

סינוסיטיס

קמתם בבוקר ופתאום אתם מרגישים שהאף סתום לחלוטין ושמישהו "לוחץ" לכם על המצח, העיניים ולפעמים אפילו הלחיים.

קמתם בבוקר ופתאום אתם מרגישים שהאף סתום לחלוטין ושמישהו "לוחץ" לכם על המצח, העיניים ולפעמים אפילו הלחיים. לא, לא מדובר שוב בשפעת או בצינון חולף, אלא בסינוסיטיס, מחלה דלקתית בריריות האף והסינוסים, הגורמת להצטברות של נזלת בתוך הסינוסים, מקשה על הנשימה דרך האף ומובילה לכאב ולנפיחות בפנים, במיוחד באזור העיניים.

לרוב הסינוסיטיס יתפתח לאחר הצטננות או שפעת, אך בהחלט ישנם מקרים בהם הוא נגרם בשל זיהום או אפילו אלרגיה. הטיפול במחלה משתנה, ונקבע על פי הסיבה, חומרתה של המחלה והסיבוכים שהיא עלולה לגרום.

סינוסיטיס חריף יימשך עד ארבעה שבועות, ובמקרים שהמחלה אינה עוברת אחרי שמונה שבועות, או מופיעה שוב ושוב, היא תוגדר סינוסיטיס כרוני.

מהם הסימפטומים של סינוסיטיס?

כאמור, בין הסימפטומים של סינוסיטיס ניתן לכלול גודש באף, קושי לנשום דרך האף, ירידה בחוש הריח ונזלת סמיכה ומוגלתית (בגוון צהבהב או ירקרק). בנוסף ייתכן ותסבלו מכאב, נפיחות או תחושת לחץ בחלקים שונים של הפנים, בעיקר האף, המצח, מסביב לעיניים או הלחיים. ייתכן גם שיופיע כאב ראש, כאב אוזניים או כאב שיניים, ריח רע מהפה, עייפות וחום.

סינוסיטיס כרוני מלווה בעיקר בהפרשה כרונית של נזלת צמיגה, ירידה בחוש ריח, תחושת לחץ לא ממוקד בראש ועייפות.

מהם הגורמים לסינוסיטיס?

הנפיחות והדלקת של הסינוסים מונעות את הניקוז התקין שלהם וגורמות לתחושת הגודש ולכאב. במצב כזה הסינוסים מהווים קרקע נוחה להתפתחות זיהומים, שיכולים לבוא לידי ביטוי בנזלת סמיכה בגווני צהוב-ירקרק וחום.

הגורמים לסינוסיטיס כוללים זיהום נגיפי, כמו הצטננות או שפעת; זיהום חיידקי, השכיח יותר במקרים שהמחלה נמשכת יותר משבוע או עשרה ימים או בסינוסיטיס כרוני; וזיהום פטרייתי, שמתפתח בעיקר במקרים של מערכת חיסונית חלשה או כשיש פגם במבנה הסינוסים.

מתי עליכם לפנות לרופא?

מומלץ לפנות לרופא אם הסימפטומים אינם משתפרים במשך כמה ימים או מחמירים, כאשר המחלה מלווה בחום או כאשר יש לכם רקע של סינוסיטיס כרוני.

יש לפנות לרופא בדחיפות אם מופיעים סימנים שעלולים להצביע על זיהום חריף: נפיחות במצח או מסביב לעיניים, כאב ראש חזק, בלבול, נוקשות בצוואר, קוצר נשימה או הפרעות ראיה.

כיצד מאבחן הרופא את המחלה?

אבחון סינוסיטיס חריף נעשה על ידי בדיקה גופנית - ניקוש על הסינוסים באזור הלחיים והמצח, הסתכלות במעברי האף לגילוי סימני דלקת או הצטברות נזלת ולשלילת פוליפים או ליקויים מבניים באף; אנדוסקופיה של האף, שמאפשרת לבחון את מעמקי האף; צילום רנטגן; ותרבית מהאף או מהסינוסים לגילוי הגורם שאחראי לזיהום.

כיצד מטפלים בסינוסיטיס?

אפשר להקל על הסימפטומים של סינוסיטיס על ידי טפטוף או שטיפה במי מלח, שעוזרים לנקות את מעברי האף; תרסיס על בסיס קורטיקוסטרואידים, שמפחית נפיחות ודלקת ומקל על ניקוז הריר; מפחיתי גודש, שמכווצים את הרירית הדלקתית והתפוחה, בטיפות, תרסיס או טליות לבליעה; ומשככי כאב.

אם הרופא אבחן שהסינוסיטיס נגרם על ידי זיהום חיידקי הוא עשוי לרשום טיפול באנטיביוטיקה (תרופה שהורגת חיידקים), במיוחד במקרים הקשים או בסינוסיטיס כרוני.

במצבים נדירים, בהם הסינוסיטיס החריף נגרם על ידי פטרייה, הטיפול ייעשה בעזרת תרופות אנטי-פטרייתיות, בהתאם לחומרת הזיהום.

אם הגורם לבעיה הוא אלרגיה המתבטאת בגודש באף, יתכן שיהיה צורך במתן תרופות אנטי-אלרגיות.

במקרים חמורים, כאלו שלא הגיבו לטיפול או כשיש סיבוכים, ניתן לבצע שטיפה של הסינוסים בהרדמה מקומית, ניתוח להסרת הרקמה החוסמת את מעבר האוויר או ניתוח להרחבת סינוס צר לשיפור כושר הניקוז.

לאילו סיבוכים עלול לגרום סינוסיטיס לא מטופל?

במקרים בהם לא מטפלים בזמן בסינוסיטיס עלולים להתרחש הסיבוכים הביאם: התקף אסתמה, סינוסיטיס כרוני (נמשך יותר משמונה שבועות), דלקת קרום המוח, זיהום ודלקת אוזניים ובעיות ראייה. חשוב להדגיש כי זיהום שמתפשט מהסינוסים לעיניים מחייב פנייה מיידית לטיפול, מחשש לפגיעה בעיניים עד כדי עיוורון.

מה עוד ניתן לעשות?

לנוח. המנוחה עוזרת לגוף להילחם בזיהום ולהתאושש. גם שתייה מרובה ושמירה על לחות במעברי האף באמצעות אדים חמים, למשל, עשויה להקל על הכאב ולסייע לניקוז הנזלת. כמו כן, הנחת רטיות חמות (אך לא חמות מדי) על אזור העיניים, הלחיים או המצח יכולה להפחית את הכאב. רצוי לישון עם ראש מורם כדי לשפר את הניקוז מהסינוסים.